Pēdējā laikā savā Facebook kontā aktīvi sekoju līdzi dažādiem jaunumiem, grupām un ierakstiem, kas varētu būt aktuāli man kā mammai. Līdz vienā dienā pamanīju, ka izveidota mammu grupa „Dažādi mazuļi – viens ritms”. Sākumā domāju, ka tā ir grupiņa jebkurai mammai, lai runātu par mazuļa dienas ritmu un tā organizēšanu. Taču kad administrators apstiprināja manu dalību slēgtajā grupā, sapratu, ka visas mammas, kas seko šai grupai, piekopj vienu noteiktu mazuļa dienas ritma organizēšanas metodi. Radās interese uzzināt par šo metodi ko vairāk.
Šīs grupas aprakstā atrodu informāciju, ka mammas izmanto Džīnas Fordas (Gina Ford) grāmatas „Contented little baby” dienas ritmu. Grupai aicinātas pievienoties tās māmiņas, kas to jau dara, vai arī tās, kuras to vēlas darīt un kurām ir jautājumi par šo tēmu.
Uzrunāju grupas izveidotājas, divas māmiņas – Ilzi Neideri (28 gadi, mazās Rūtas mamma) un Madaru Miezīti (29 gadi, Timoteja Nikolaja mamma), lai viņas pastāsta ko vairāk par šo metodi un tās pielietojumu praktiskajā dzīvē.
Kā jūs uzzinājāt par Džīnu Fordu un viņas ieteikumiem mazuļu audzināšanā?
MM:
2007. gadā kopā ar vīru pārcēlāmies uz dzīvi Londonā. Pārvākšanās bija saistīta ar vīra mācībām un darbu kādā no Londonas draudzēm. Iepazīstot labāk vairākas ģimenes šajā draudzē, pamanīju, ka bērni tiek likti gulēt daudz agrāk nekā Latvijā un ir paklausīgāki. Pēc laiciņa, kad sākām domāt par ģimenes pieaugumu, jautāju mammām, vai ir kāda grāmata, pēc kuras viņas vadās bērnu audzināšanā, un viņas ieteica Džīnas Fordas grāmatu “Contented little baby book“.
IN:
Es uzzināju no Madaras, jo mums mazuļi piedzima ar dažu nedēļu starpību un līdz ar to jautājumi par bērna aprūpi mums bija diezgan vienādi.
Kas ir tie galvenie principi, ko viņa iesaka vecākiem?
IN:
Manuprāt, galvenais, kam Džīna Forda pievērš uzmanību, ir tas, ka ikvienam mazulim, lai viņš būtu apmiernāts un laimīgs, ir svarīgi, lai viņš diennaktī saņemtu tieši tik daudz miega, uztura un aktivitātes, cik nepieciešams konkrētā vecumā. No tā arī izriet viņas piedāvātie diennakts ritmi dažādos zīdaiņa vecumposmos, kas regulāri mainās, pielāgojoties mainīgajām mazuļa vajadzībām.
MM:
Džīnas ieteiktā metode palīdz vecākiem vienmēr būt soli priekšā mazulim: zināt, kāpēc viņš raud, kad viņš būs izsalcis, kad gribēs gulēt, un to arī nodrošināt. Tas arī ir apmierināta mazuļa noslēpums – viņa vajadzības vienmēr ir apmierinātas, un viņam nav jāgaida, kad viņš varēs beidzot mierīgi aizmigt vai tikt pabarots. Dažas galvenās lietas:
1) Barošana konkrētos laikos pa dienu. Protams, ja bērniņš ir izsalcis, viņš vienmēr tiek pabarots. Ir bijušas dažas reizes, kad arī man ir nācies barot pirms plānotā laika.
2) Diendusas un dienas miegi konkrētos laikos un ilgumos. Svarīgs ir agrais gulētiešanas laiks (no 19-7 rītā), kas zīdainim dod ilgas miega stundas, un pa dienu savukārt var vairāk būt nomodā un iepazīt pasauli:). Kā arī tas palīdz jau no bērnības bērniņam pierast gulēt ilgākas stundas naktī, kas tik ļoti nepieciešams atpūtai. Gulēt Džīna iesaka mazulim no paša sākuma savā gultiņā, vēkāk savā istabā. Kā arī pilnīgā tumsā.
3) Piebarojums no 6 mēnešu vecuma. Džīna iesaka sākt dot papildēdienu bēram no 6 mēnešiem, jo dzelzs un citu rezervju kritums sākot no 6 mēn vecuma var būt cēlonis biežām nakts ēdienreizēm.
Grāmatas padomi balstās un vispārējiem pētījumiem par bērna miegu un attīstību un ir Anglijas Veselības padomes apstiprināti.
Vai ievērojat visu vai kaut ko tomēr adaptējat un pielāgojat? Un kas ir lielākie ieguvumi?
IN:
Man ir nācies dažas lietas nedaudz pamainīt, izejot no mazuļa īpatnībām, piemēram, ēšanas jomā (kad ēda tikai pienu pirmajos 6 mēn.). Sākoties piebarošanai un līz pat šim laikam, pārsvarā sekojam Džīnas Fordas ieteiktajiem ritmiem bez īpašām modifikācijām. Lielākie ieguvumi mūsu ģimenei ir vairāki:
1) brīvi vakari kopā vienam ar otru;
2) apmierināts mazulis, jo praktiski vispār neraud un nekreņķējas;
3) labs naktsmiers (12h) un emocionālā atpūta;
4) strukturēta ikdiena, kas mums ļauj plānot laiku dažādām aktivitātēm;
5) skaidrība un pārliecinātība, ka nodrošinām mazajam nepieciešamo aprūpi, apmierinot visas viņa vajadzības.
MM:
Mūsu ģimenē pārsvarā ievērojam grāmatas ritmu ikdienā, jo bijām pieraduši no rīta 7 celties. Kad gribam kur doties, tad ieplānojam, lai laiks mašīnā sakrīt ar mazuļa dienas miedziņa laikiem. Tas pavisam nav grūti. Un ir tik jauki kopā doties izbraucienā vai ciemos, un zināt ka mazulis būs priecīgs un apmierināts. Lielākie ieguvumi ir tas, ka varam vakaros pavadīt laiku ar vīru, aicināt ciemos draugus, paši aiziet ciemos vai uz kādu pasākumu, kamēr kāda no omītēm vai auklīte „pieskata“ guļošo mazuli. Liels prieks arī ir par to ka Timotejs ir patiešām apmierināts mazulis, prot savā nodabā spēlēties un vakaros iemigt pats. Kā arī iespēja izgulēties:), mūsu dēls sāka naktī gulēt 8h pēc vakara barošanas pl. 22.30 jau 2 mēnešu vecumā un 12 h bez ēšanas 8 mēnešu vecumā. Zināju, ka gribu bērniņu barot ar krūti vismaz līdz 1 gada vecumam, taču barot pēc pieprasījuma nešķita man piemēroti un Džīnas režīms šķita pareizā izvēle.
Saprotu, ka šo metodi pielieto vecāki, kas vēlas saplānotu prognozējamu dienaskārtību un kas cīnās ar mazuļu negulēšanu naktīs. Kā jūs nonācāt pie šīs metodes (kāds bija mazuļa vecums)? Kādēļ? Un vai pirms tam mēģinājāt arī ko citu?
IN:
Jā, šī metode ir domāta vecākiem, kuri paši pieraduši pie plānošanas un konkrētības savā ikdienā un vēlas to saglabāt arī tad, kad ģimenē ienāk mazulis. Negulēšana naktīs – arī tas ir viens no iemesliem, kāpēc apsvērt Džīnas Fordas padomu pielietošanu ikdienā. Mums mazulis pirmos 3 mēnešus dzīvoja 3h ēšanas režīmā, izņemot nakti, kad nereti nogulēja 6h no 24:00 līdz 6:00. Pa dienu paēdot, praktiski uzreiz arī aizmiga un gulēja cieši līdz nākamajai ēšanas reizei. Līdz ar to nebijām ieinteresēti neko mainīt. Izmaiņās sākās ar 4.mēnesi, kad mazais vairs pēc ēšanas neaizmiga, bet pavadīja jau ilgāku laiku nomodā. Rezultātā izveidojās situācija, ka arī pēc 24:00 ēšanas, mazais bija pietiekoši atpūties, lai vēl stundiņu pabūtu nomodā. Tad nu mēs sākām prātot, vai ir iespējams kaut kā strukturēt dienu tā, lai nebūtu šie vēlie vakara aktivitāšu laiki. Džīnas Fordas padomu pielietošanu uzsākām 4.mēneša sākumā, nedaudz pamainot ikdienas gulēšanas, ēšanas un aktivitāšu laikus. Praktiski 3. dienā jau bijām izveidojuši stabilu ritmu, kas atbilda mazuļa vecumposmam pēc Džīnas Fordas dienas ritmu parauga.
MM:
Kā jau minēju, grāmatu izlasīju un zināju ka gribēšu pielietot pirms paliku stāvoklī ar dēliņu. Kad mazais piedzima, pirmajā nedēļā ievēroju 3 stundu barošanas ritmu, arī naktīs, taču otrajā nedēļā pamēģināju, un pavisam dabīgi sanāca barošanas grāmatā ieteiktajos laikos. Zinu citas ģimenes, kas ritmu ir pielāgojuši no 20-8.
Vai šo atbalsta jūsu ģimenes ārsti, radi, draugi utt?
IN:
Pediatre mūs vienkārši apbrīnoja ikreiz, redzot priecīgo zīdaini un atpūtušos mammu. Tā kā viņu ļoti uzrunāja mūsu pieredze, pediatre pati pieteicās šo metodi izstudēt, izlasot Džīnas Fordas grāmatas. Pēc tam viņa aktīvi ieteica šo metodi arī vairākām mammām, kuras griezās pie viņas ar problēmām, kas skar zīdaiņa miegu un ēšanas paradumus.
Radi bija pārsteigti, kad redzēja, ka liekam mazo vannā jau 18:00. Mana mamma bija neizpratnē un neticībā šūpoja galvu. Bet, kad mazais priecīgi gultiņā spēlējās līdz 19:00 aizmiga, prieks bija liels un visa neticība izgaisa. Nedaudz vecākus izšaubīja arī fakts, ka zīdainis, ēdot kārtīgi 3 reizes dienā piebarojumu, bez ēšanas var iztikt no 19:00 līdz 7:00 rītā, kas ir 12h. Prakse pierādīja, ka var iztikt un nemaz nav tā, ka 7:00 no rīta mazulis būtu izbadējies tik ļoti, ka nespētu sagaidīt savu rīta porciju. Nereti pienu mazais ēda tik ap 7:15.
Draugi ir sajūsmā un tie, kuri vēl tikai plāno bērniņu, jau interesējas par šo metodiku. Tie, kuriem jau ir lielāki bērni, neslēpj savu nožēlu, ka neko tādu agrāk nebija zinājuši.
MM:
Ģimenes ārste ir apmierināta ar attīstību un bērniņa labsajūtu taču par grāmatu interesi nav izrādījusi, abas vecmāmiņas ļoti atbalsta. Kā arī vairāki draugi ir izrādījuši interesi, un arī sākuši pielietot tos pašus padomus. Daudzi tomēr ir ļoti pārsteigti, dzirdot par agro gulētiešanas laiku, un to ka dēliņš tik ātri naktīs sāka gulēt bez ēšanas un celšanās. Taču kādi draugi apgalvo, ka „Tas jau tikai ar pirmo bērnu“ vai arī, ka mums ir ļoti mierīgs bērniņš, kam gan es nevaru piekrist, jo Timotejs ir ļoti temperamentīgs un skaļš:).
Kādēļ vecāki izvēlas šo metodi? Vai Latvijā, jūsuprāt, to izmanto daudzās ģimenes?
IN:
Mēs šo metodi izvēlējāmies tieši šo svarīgo ieguvumu dēļ, ko uzskaitīju atbildē uz 3. jautājumu. Citi man zināmie vecāki pārsvarā arī šo iemeslu dēļ šo metodi izvēlas, pirmajā vietā liekot bērniņa labsajūtu un vēlmi naktī kārtīgi atpūsties, lai uzkrātu spēkus jaunai dienai un spētu pilnvērtīgi aprūpēt zīdaini.
MM:
Domāju, ka noteikti izmanto vēl kādi, bet ne daudzi. Mēs savu draugu vidū biju pirmie, kas to sāka pielietot.
Džīna Forda pasaulē sacēlusi lielu ažiotāžu un izpelnījusies arī asu kritiku. Pašai viņai nav bērni. Vai tas jūs nemulsina?
IN:
Tas, ka Džīnai Fordai pašai nav bērnu, man bija zināms jau no paša sākuma, bet mani tas nesamulsināja. Mana pārliecība, ka varu viņas pētījumiem uzticēties arī tad, ja viņai pašai nav bērnu, balstās tajā, ka laba mamma var būt arī sieviete, kurai pašai nevar būt bērnu, bet viņa izvēlas kādu bērniņu adoptēt. Te ir jautājums vairāk par spēju nodoties, pieņemt, mīlēt un rūpēties arī tad, ja nesaņem pretī. Džīnas pieredze, manuprāt, pierāda to, ka viņa zina un saprot, kādas ir zīdaiņa primārās vajadzības konkrētā vecumposmā un ieteikumi pilnībā sniedzas viņas kompetences robežās. Viņa neraksta par sajūtām, bet gan par novērojumiem praksē un tas mani pārliecina.
MM:
Es to zināju un mani nemulsina. Manuprāt, tas, ka viņa savu pieredzi ir ieguvusi, aprūpējot simtiem mazuļu gan slimnīcās, gan mājās, ir pietiekams kritērijs, lai mācītos no viņas novērojumiem.
Kam jūs ieteiktu Džīnas Fordas filozofiju bērnu audzināšanā?
IN:
Es ieteiktu Džīnas Fordas grāmatu izlasīt tiem vecākiem (abiem), kuri grib saprast, kādas tad ir zīdaiņa vajadzības miega, ēšanas un aprūpes jautājumos, jo tas varētu atvieglot pirmo mēnešu sadzīvi ar jauno ģimenes locekli. Noteikti ieteiktu šos padomus izmantot ģimenēm, kas plāno vairāk kā 1 bērnu, jo Džīnas Fordas padomi aptver arī situāciju, kad ģimenē ir zīdainis un jau nedaudz lielāks bērniņš. Šādā gadījumā domāju, ka, piemēram, kopīgs pusdienas laika miegs 2h abiem mazuļiem ir neatsverama atpūta arī mammai. Svarīgi, lai vecāki, kuri izvēlas šo metodi, paši būtu cilvēki, kuriem patīk plānot un organizēt savu ikdienu.
MM:
Ikvienai ģimenei, kas vēlas atrast veidu, kā audzināt apmierinātu un laimīgu mazuli, kurš pieaugoši izprot savu vietu ģimenē, mācās respektēt un novērtēt vecāku autoritāti (teju svešs termins mūsdienu sabiedrībā).
Vai zināt kaut ko par viņu grāmatu tulkošanu uz latviešu valodu?
IN:
Jā, jau šogad vienu no Džīnas Fordas grāmatām varēs iegādāties latviešu valodā.
MM:
Jā, pašlaik notiek grāmatas tulkošana vienā no vadošajām izdevniecībām. Grāmatu latviski plānots izdot šī gada nogalē.
Ko varat novēlēt citām mammām/vecākiem šajā skaistajā, bet vienlīdz grūtajā laikā – bērniņu audzināšanā?
IN:
Tā kā esmu vēl tikai sākuma posmā bērnu audzināšanas jomā, pašreiz man pats svarīgākais liekas tieši adekvātas aprūpes nodrošināšana mazajam – higiēna, miegs, ēšana, aktivitātes un emocionālās vajadzības. Taču joprojām papildus tam, esmu sieva savam vīram, kur arī ir savi pienākumi un atbildības. Mammām varu novēlēt, lai izdodas šīs abas lomas apvienot un būt par piemēru citām mammām. Man to personīgi palīdz īstenot ticība un paļāvība uz Dievu, kurš man dod spēku un mīlestību ik dienas, lai varu būt gan laba mamma, gan laba sieva.
MM:
Nekautrēties, un lūgt palīdzību draugiem, radiem, īpaši, ja ģimenē ienāk otrais vai trešais bērniņš. Kad draugi nāk raudzībās, sarunāt, lai nedāvina dāvanas, bet uztaisa ēst, vai izmazgā grīdu.
Mammām – saprast, ka bērni ir liela Dieva svētība, viņi izaug un aiziet savā dzīvē, taču vīrs paliek, un ir ļoti svarīgi šīs attiecības kopt un sargāt. Tāpat novēlu katrai mammai atrast tādu sev piemērotu bērnu audzināšanas pieeju, kas ļauj viņai par šo laiku priecāties un to izbaudīt.
Kā tapa ideja par Facebook grupas veidošanu? Cik mammas grupā un kā sokas?
IN:
Ideja radās tāpēc, ka zinājām, ka ir mammas, kuras vēlas pielietot Džīnas Fordas padomus un bija jāatrod veids, kā komunicēt savā starpā tā, lai visas mammas varētu dalīties pieredzē. Facebook grupa bija labs risinājums. Aktivitāte grupā nav pārāk liela, kas liek domāt, ka mammām nav īpaši nekādu neskaidru jautājumu un viss izdodas labi. Priecē, ka ir dažas aktīvas mammas, kas regulāri dalās savās pārdomās un pieredzē. Grupā aktīvi komunicē ap ap 7 mammām.
MM:
Mums ir slēgtā Facebook grupiņa, kas saucas Dažādi mazuļi-viens ritms. Tajā pašlaik ir ap 4 dalībniecēm, no kurām daļa pielieto Džīnas ritmu. Grupai var pievienoties ikviens, kam ir interese. Šad un tad apspriežam kādas problēmiņas, kas nu kurai ir, un cenšamies dot padomus, īpaši tām, kas tikko uzsākušas šo metodi vai arī vēlas uzsākt.
Kā klājās tikšanās reizē?
IN:
Tikšanās reizē bijām tikai trijatā, bet bija jautri. Cerams, ka nākamā tikšanās būs lielākā pulkā.
MM:
Bijām tikai dažas, taču bērni varēja spēlēties un mēs – runāties:). Plānojam šādas reizes aptuveni reizi mēnesī, uz kurām īpaši aicinātas ir visas interesentes ar saviem jautājumiem.
Paldies abām mammām par dalīšanos ar savu pieredzi. Pati noteikti izlasīšu grāmatu, kad tā iznāks latviešu valodā, taču piekopt šo metodi mums laikam jau vairs neizdosies, jo mazajam tūlīt gadiņš, un mums iestrādājies pavisam cits dienas grafiks, pieradumi un atziņas.
Katrs vecāks pats, zinot sevi un savu mazuli, izlems, vai šī metode viņu ģimenei der vai neder. Prieks par tiem, kam šī metode palīdz audzināt laimīgus mazuļus. Un novēlu veiksmi visām tām mammām, kas šo metodi vēl tikai vēlas mēģināt. Lai izdodas!
Ilze Neidere – 28 gadi. Pēc izglītības arhitekte, pašlaik mājās ar mazo Rūtu (dzimusi 2013. gada 9.maijā). Ļoti patīk mammas „profesija”, kaut arī pirms mazuļa domāju, ka nekas interesantāks par arhitektūru nevar būt.
Madara Miezīte – 29 gadi. Pilna laika sieva un mamma. Dēliņš Timotejs Nikolajs (dzimis 2013. gada 19. Aprīlī). Patīk gatavot ēst un DIY, par to raksta savā blogā http://gatavoarmadam.wordpress.com
Plašākai informācijai par intervijā pieminēto grāmatu – http://www.bookdepository.com/New-Contented-Little-Baby-Book-Gina-Ford/9780451415653
Oficiālā Džīnas Fordas mājas lapa – http://www.contentedbaby.com
Tēmas: audzināšana blogs Džīna Forda mazulis miegs zīdainis
